Srpen 2010

Než si pořídíme psa

31. srpna 2010 v 16:03 | Ájí |  Péče o psa
Hodí se pes k vašemu způsobu života?
Stovky let trvající domestikace psa poznamenala a připoutala jej k člověku. "Jeho" pán je vše, co má: živitel, průvodce i rodina. Proto každý kdo si chce psa pořídit, by si měl uvědomit, že pes vyžaduje spoustu práce, času i peněz. Musíme jej vychovávat s láskou a starat se o něj tak, aby se cítil dobře. Proto bychom měli vědět, co pes od člověka očekává a co my sami můžeme očekávat od něj. Pouze tak může mezi člověkem a psem vzniknout hezký, jedinečný vztah. Zamyslete se i nad následujícími otázkami:
·         Jste schopni se 10 až 15 let (tak dlouho může pes žít) denně zvířeti 2 až 3 hodiny věnovat?
·         Bude možno sladit potřeby psa s vaším zaměstnáním a rodinou? Psa nesmíme nechávat samotného déle než 4 hodiny.
·         Kdo se o psa postará, pokud budete nemocni?
·         Můžete si psa vůbec dovolit? Vybavení, potrava, veterinář, daně a pojištění stojí ročně (podle rasy) asi 5000-10000 Kč.
·         Dovolí vám vlastník domu držet psa v bytě?
·         Souhlasí s pořízením psa všichni členové vaší rodiny? Pes by se neměl stát členem rodiny pouze na přání dítěte.
·         Není některý člen rodiny alergický na psí chlupy? V případě pochybností se nejprve poraďte s lékařem!
Jaký pes se k vám hodí?
Nejrůznější rasy - nebo kříženci - se neliší pouze svým zevnějškem, ale i povahou a temperamentem. Proto se zamýšlejte dále:
Čistokrevný pes, nebo kříženec?
Je bezpodmínečně nutné informovat se o zvolené rase, u křížence byste si měli udělat představu o rodičích psa.
Kříženec: Existuje asi 400 různých plemen psů, a přesto se mnozí lidé rozhodnou si pořídit křížence. Hlavní argumenty - kromě nižší pořizovací ceny - jsou následující: "Kříženec je inteligentnější, zdravější a milejší." To však může, ale nemusí být vždy pravda, také kříženec mohl zdědit nemoc nebo může mít takové charakterové vlastnosti, které nám později připraví problémy. Pokud rodiče křížence neznáme překvapení.
Čistokrevný pes: Tady již spíše víme, co nás může čekat: zjev a povaha dané rasy byly ovlivňovány po generace výběrovým chovem. Bezpodmínečně se však informujte, k jakému účelu byla daná rasa původně pěstována a používána, protože to stále ještě ovlivňuje povahu a potřeby jednotlivých psů. Například jezevčík byl původně chován pro lov. K tomuto účelu se sice chová dodnes, kromě toho však bývá také oblíbeným psem v rodinách s dětmi. Úkolem loveckého psa je vlézt do jezevčího nebo liščího doupěte - k tomu potřebuje odvahu a samostatnost.
S tím souvisí i "tvrdohlavost", která je charakteristickou vlastností tohoto malého pejska. Právě to však způsobuje některým chovatelům jezevčíků problémy při výchově. Věnujte také pozornost následující radě: při chovu bývá někdy nejdůležitějším kritériem "krása" a různé zvláštnosti daného plemene, kvůli nimž musíme počítat i s určitou zdravotní újmou: například u některých plemen je předem jasné, že zvíře bude trpět potížemi kyčelních kloubů nebo očními nemocemi.
Nepřehlédněte: Ať už se rozhodnete pro čistokrevného psa, nebo křížence, rozmyslete si, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité: Má být pes trpělivým kamarádem vašich dětí, neúnavným spoluběžcem při projížďkách na kole, nebo chcete spíše roztomilého malého psíčka? Informujte se (buď u majitele štěněte, v klubu chovatelů, nebo v odborné literatuře), zda má pes zvolené rasy opravdu ty vlastnosti, které očekáváte.
Také byste měli vědět, že ne každý malý pes je mírný a roztomilý psíček. Například yorkshirský teriér
-      Původně pěstovaný pro lov krys
-      je obzvlášť dominantní tvor. Proto i malé štěně potřebuje stejně důslednou výchovu jako velký pes.
Doporučení: Čím je pes větší, tím má větší nároky na místo zpravidla i větší potřebu pohybu. Chovat dogu nebo afgánského chrta v jednopokojovém bytě je týrání zvířat.
Fenka, nebo pes?
Fenka je přítulnější a snadněji se vychovává než pes. Pro mnohé chovatele psů je však problematické období hárání, které nastává každých 6 měsíců. Psi v širém okolí v této době projevují o fenu neskrývaný zájem, a tak se z vycházek stávají muka. Je třeba zabránit tomu, aby fenka byla nechtěně březí. Těmto problémům se můžeme vyhnout kastrací.
Psi jsou rvavější než fenky, protože se chtějí porovnávat s ostatními psy. A ucítí-li hárající fenu, není nic, co by jim zabránilo v hledání své vyvolené.
Kde si můžete psa koupit?
Ve specializovaných obchodech: dobrý obchodník samozřejmě nemá psy vystavené ve výloze. Poradí vám a pomůže zprostředkovat koupi zdravého psa.
U profesionálních chovatelů: adresy získáte v klubech chovatelů…
U amatérských chovatelů nebo majitelů psů, kteří nejsou organizováni v žádném spolku: prodej štěňat bývá většinou inzerován v inzertních novinách v rubrice "Zvířata".
V psích útulcích a v soukromých organizacích na ochranu zvířat: vybrat si psa v útulku je chvályhodné rozhodnutí. Dobře si to však promyslete, abyste nepřecenili své možnosti! Čím déle pes v útulku žije a čím je starší, tím může být jeho chování problematičtější. Proto je třeba mít již se psy dostatek zkušeností.
Psa byste neměli kupovat u "chovatelů" a obchodníků, kteří nabízejí mnoho ras současně, nemohou vám ukázat matku vybraného štěněte nebo mají o původu psa jen  mlhavé informace. Takoví psi bývají většinou dováženi ze zahraničí nebo pocházejí ze zařízení, kde se rozmnožují a chovají ve velkém - takoví psi bývají často nemocní a mohou mít narušené chování.
Jak správně vybrat štěňátko
Štěňata mají neodolatelné kouzlo! Jak se tak belhají na příliš velkých nožičkách a vtisknou vám na obličej vlhkou pusu, nejraději byste si vzali domů všechny. Nenechte se však ovládnout pocity, ale buďte kritičtí a zajímejte se prosím o následující okolnosti:
Jak a kde štěně vyrůstá: z výzkumů chování zvířat již dnes víme, že prvních dvanáct týdnů má pro vývoj psa největší význam. Proto se podívejte, v jakém prostředí pes vyrůstá a jaký je jeho vztah k lidem. Pes, který vyrůstá pouze v ohradě a nemá žádné nebo pouze špatné zkušenosti s lidmi, zůstane i později bázlivý, plachý a nedůvěřivý. Dobrý chovatel vychovává štěňata doma. Kdo si přeje psa do rodiny, musí si zvláště všímat toho, zda štěně vyrůstalo v rodině s dětmi a je zvyklé na návštěvy. Tak je již odmalička navyklé na všední den života v rodině i se vším hlukem a naučí se například to, že není třeba se bát "bručícího" vysavače.
Důležitá rada: Vybírejte si štěně včas, navštěvujte jeho matku i mláďata častěji, abyste mohli pozorovat, jak se maličký vyvíjí.
Rodiče štěněte: Maminka má být přátelská a vyrovnaná. Můžete-li zjistit něco o otci, tím lépe.
Zda je štěně zdravé, zjistíte takto:
·         Má hustou a lesklou srst bez holých míst, strupů a parazitů.
·         Oči jsou jasné, nehnisají ani neslzejí.
·         Zadnice není zašpiněna výkaly.
·         Uši jsou čisté a bez strupů.
·         Tělo je souměrné, ani vyzáblé, ani příliš tlusté - úplně plné bříško po jídle je však u štěňat normální. Pro začátečníka je nejlepší vyrovnaný pes silné osobnosti, který není ani příliš bázlivý, ani příliš odvážný a prudký.


ZDROJ : Jáá!!!!!!!! PSala opisovala jsem to z knížky a dalo mi to prááci!!! Takže kopírovat s mím zdrojem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


KONTROLA affs

31. srpna 2010 v 16:01 | Ájí |  Blog
Kontrola AFFS!!!! Protože chci vidět jak to teda je!! Jinak AFFS NEBUDEETE!! Takhle zjistím kdo je aktivní ;)


- Nick
- Blog
- Proč chceš zůstat pořád Affs??

MILENA!!

31. srpna 2010 v 12:35 | Ájí |  Fotky
trtrth


Rozcestník Psi

31. srpna 2010 v 9:26 | Ájí |  Psi

ZDROJÍk může být:
TOTO
http://www.allpet.cz/obrazky/10671/kniha-vorisci-metzgerova-christine-broz-96-str-165-x-200-mm-default.jpg
TOTO
http://www.chovatelsky-raj.cz/bmz_cache/7/7ae1b68aa2b89b2afe3608c0162f1ef9.image.99x120.jpg

NEBO INTERNET!


Oznámení! Vážný! :D

30. srpna 2010 v 21:15 | Ájí
Takže jsem se rozhodla.. mám hodně ráda "dvě_věci" Miley Cyrus a Psi! Takže tento blog asi celýý předělám a bude zásadně o psech a Miley Cyrus..jenže na to musím skočit zítra..protože pak je škola.. :( ted už né... páč přeci jenom je už kolem 10.. Sestra chce jít spát když vstává do práce a bratr taky :( takžé.,??? ZITRA PREDELAVKA BLOGU!!

Můj 8 blend

30. srpna 2010 v 14:07 | Ájí |  Moje grafika
Jinak OMLUVA ZA TO ze sem porad davam mi blendy..ale me to baví.. musím se zamerit víc na MILEY!!

8! xD

Blendík 7

29. srpna 2010 v 15:26 | Ájí |  Moje grafika
Ten je taky moc ok.. líbí se mi... vám?

ten je taky moc ok

Blend 6

29. srpna 2010 v 12:07 | Ájí |  Moje grafika
Tenhle blend se mi povedl nejvíc.. teda aspon myslím.. Líbí se mi ze všech nejvííc!! XD

blend 6

Blend 5!!

29. srpna 2010 v 11:48 | Ájí |  Moje grafika
reheDocela dobrej.. zabral mi 5 minut.. :D Asii mnoo xD

Blendík čísílko 4

29. srpna 2010 v 11:37 | Ájí |  Moje grafika
gsg
Osobně? Mě? Líbí? Jasně, mě osobně se líbí! XD

Ou..to né! XD

29. srpna 2010 v 11:07 | Ájí |  Fotky
Bože můj.. na www.fanpop.com jsem objevila fotku Miley jak dělá xicht :DD

Tak tady je:

More Miley's Personal Pictures ! - miley-cyrus photo

Blendík 3 MC

28. srpna 2010 v 20:16 | Ájí |  Moje grafika
skjdTrošku přeplácaný že?
JINAK SUPER

Líbíí??

>>Officiálka<<

28. srpna 2010 v 14:51 | Ájí |  Miles to go
Tak jsem se tedy rozhodla, vy v anketě nehlasujete, ale já jsem se stejně rozhodla tak že si udělám v grafice stránku aspon na uvod knížky... a uvidím jestli budu pokračovat.. každopádně knížku se pokusím zveřejnit :)

JSTE RÁDI??

Můj blendík čísílko 2!

28. srpna 2010 v 14:25 | Ájí |  Moje grafika
Samozřejmě zase s miley! jiné sem dávat nebudu.. nebo chcete???

Ježiši..já jsem pitomá... já misto mi adresy nepsala : Www.cookie-miley.blog.cz :( Ou... to mě mrzí.. omluva za to!! A je to dělaný mnou!!!

modry.. :D

Můj první blendík =0*

28. srpna 2010 v 12:38 | Ájí |  Moje grafika
juuuu
Líbíí???
Mě jo a jsem zcela spokojená! XD

klikačka

27. srpna 2010 v 21:36 | Ájí

klikni =)

MILES TO GO - Anketa

27. srpna 2010 v 12:39 | Ájí |  Miles to go
Takže jsem se rozhodla.. myslím že dělám možná dobrou věc.. ne?? Jakou ? Tak tedy... v Jeseníku jsem si koupila knížku Miley Cyrusová - MILES TO GO
ROzhodla jsem se tedy, že bych mohla nafotit kapitoly, jestli by to bylo k přečtení a hodit to sem na blog... né? Tak chtěly byste? Že byste si tu knížku mohly přečíst.. trvalo by to sice trošku dýl...ae zanedlouho by byla celá!

HLASUJTE PROSÍM V ANKETĚ

Věnování

27. srpna 2010 v 12:33 | Ájí |  Miles to go
Zaměřuji se na svou první lásku! Jediný muž který mi rozumí. Ten, který bude navždy vlastnit klíč k mému srdci. Ten, jenž jsem šťastná že je nejen můj nejlepší kamarád ale také můj hrdina. Tato kniha je památkou na mého dědu. Vždy Tě budu milovat! Děkuji vám za odpovědi na mé prosby..

xo Miley
PS: Chybíš mi!