Než si pořídíme psa

31. srpna 2010 v 16:03 | Ájí |  Péče o psa
Hodí se pes k vašemu způsobu života?
Stovky let trvající domestikace psa poznamenala a připoutala jej k člověku. "Jeho" pán je vše, co má: živitel, průvodce i rodina. Proto každý kdo si chce psa pořídit, by si měl uvědomit, že pes vyžaduje spoustu práce, času i peněz. Musíme jej vychovávat s láskou a starat se o něj tak, aby se cítil dobře. Proto bychom měli vědět, co pes od člověka očekává a co my sami můžeme očekávat od něj. Pouze tak může mezi člověkem a psem vzniknout hezký, jedinečný vztah. Zamyslete se i nad následujícími otázkami:
·         Jste schopni se 10 až 15 let (tak dlouho může pes žít) denně zvířeti 2 až 3 hodiny věnovat?
·         Bude možno sladit potřeby psa s vaším zaměstnáním a rodinou? Psa nesmíme nechávat samotného déle než 4 hodiny.
·         Kdo se o psa postará, pokud budete nemocni?
·         Můžete si psa vůbec dovolit? Vybavení, potrava, veterinář, daně a pojištění stojí ročně (podle rasy) asi 5000-10000 Kč.
·         Dovolí vám vlastník domu držet psa v bytě?
·         Souhlasí s pořízením psa všichni členové vaší rodiny? Pes by se neměl stát členem rodiny pouze na přání dítěte.
·         Není některý člen rodiny alergický na psí chlupy? V případě pochybností se nejprve poraďte s lékařem!
Jaký pes se k vám hodí?
Nejrůznější rasy - nebo kříženci - se neliší pouze svým zevnějškem, ale i povahou a temperamentem. Proto se zamýšlejte dále:
Čistokrevný pes, nebo kříženec?
Je bezpodmínečně nutné informovat se o zvolené rase, u křížence byste si měli udělat představu o rodičích psa.
Kříženec: Existuje asi 400 různých plemen psů, a přesto se mnozí lidé rozhodnou si pořídit křížence. Hlavní argumenty - kromě nižší pořizovací ceny - jsou následující: "Kříženec je inteligentnější, zdravější a milejší." To však může, ale nemusí být vždy pravda, také kříženec mohl zdědit nemoc nebo může mít takové charakterové vlastnosti, které nám později připraví problémy. Pokud rodiče křížence neznáme překvapení.
Čistokrevný pes: Tady již spíše víme, co nás může čekat: zjev a povaha dané rasy byly ovlivňovány po generace výběrovým chovem. Bezpodmínečně se však informujte, k jakému účelu byla daná rasa původně pěstována a používána, protože to stále ještě ovlivňuje povahu a potřeby jednotlivých psů. Například jezevčík byl původně chován pro lov. K tomuto účelu se sice chová dodnes, kromě toho však bývá také oblíbeným psem v rodinách s dětmi. Úkolem loveckého psa je vlézt do jezevčího nebo liščího doupěte - k tomu potřebuje odvahu a samostatnost.
S tím souvisí i "tvrdohlavost", která je charakteristickou vlastností tohoto malého pejska. Právě to však způsobuje některým chovatelům jezevčíků problémy při výchově. Věnujte také pozornost následující radě: při chovu bývá někdy nejdůležitějším kritériem "krása" a různé zvláštnosti daného plemene, kvůli nimž musíme počítat i s určitou zdravotní újmou: například u některých plemen je předem jasné, že zvíře bude trpět potížemi kyčelních kloubů nebo očními nemocemi.
Nepřehlédněte: Ať už se rozhodnete pro čistokrevného psa, nebo křížence, rozmyslete si, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité: Má být pes trpělivým kamarádem vašich dětí, neúnavným spoluběžcem při projížďkách na kole, nebo chcete spíše roztomilého malého psíčka? Informujte se (buď u majitele štěněte, v klubu chovatelů, nebo v odborné literatuře), zda má pes zvolené rasy opravdu ty vlastnosti, které očekáváte.
Také byste měli vědět, že ne každý malý pes je mírný a roztomilý psíček. Například yorkshirský teriér
-      Původně pěstovaný pro lov krys
-      je obzvlášť dominantní tvor. Proto i malé štěně potřebuje stejně důslednou výchovu jako velký pes.
Doporučení: Čím je pes větší, tím má větší nároky na místo zpravidla i větší potřebu pohybu. Chovat dogu nebo afgánského chrta v jednopokojovém bytě je týrání zvířat.
Fenka, nebo pes?
Fenka je přítulnější a snadněji se vychovává než pes. Pro mnohé chovatele psů je však problematické období hárání, které nastává každých 6 měsíců. Psi v širém okolí v této době projevují o fenu neskrývaný zájem, a tak se z vycházek stávají muka. Je třeba zabránit tomu, aby fenka byla nechtěně březí. Těmto problémům se můžeme vyhnout kastrací.
Psi jsou rvavější než fenky, protože se chtějí porovnávat s ostatními psy. A ucítí-li hárající fenu, není nic, co by jim zabránilo v hledání své vyvolené.
Kde si můžete psa koupit?
Ve specializovaných obchodech: dobrý obchodník samozřejmě nemá psy vystavené ve výloze. Poradí vám a pomůže zprostředkovat koupi zdravého psa.
U profesionálních chovatelů: adresy získáte v klubech chovatelů…
U amatérských chovatelů nebo majitelů psů, kteří nejsou organizováni v žádném spolku: prodej štěňat bývá většinou inzerován v inzertních novinách v rubrice "Zvířata".
V psích útulcích a v soukromých organizacích na ochranu zvířat: vybrat si psa v útulku je chvályhodné rozhodnutí. Dobře si to však promyslete, abyste nepřecenili své možnosti! Čím déle pes v útulku žije a čím je starší, tím může být jeho chování problematičtější. Proto je třeba mít již se psy dostatek zkušeností.
Psa byste neměli kupovat u "chovatelů" a obchodníků, kteří nabízejí mnoho ras současně, nemohou vám ukázat matku vybraného štěněte nebo mají o původu psa jen  mlhavé informace. Takoví psi bývají většinou dováženi ze zahraničí nebo pocházejí ze zařízení, kde se rozmnožují a chovají ve velkém - takoví psi bývají často nemocní a mohou mít narušené chování.
Jak správně vybrat štěňátko
Štěňata mají neodolatelné kouzlo! Jak se tak belhají na příliš velkých nožičkách a vtisknou vám na obličej vlhkou pusu, nejraději byste si vzali domů všechny. Nenechte se však ovládnout pocity, ale buďte kritičtí a zajímejte se prosím o následující okolnosti:
Jak a kde štěně vyrůstá: z výzkumů chování zvířat již dnes víme, že prvních dvanáct týdnů má pro vývoj psa největší význam. Proto se podívejte, v jakém prostředí pes vyrůstá a jaký je jeho vztah k lidem. Pes, který vyrůstá pouze v ohradě a nemá žádné nebo pouze špatné zkušenosti s lidmi, zůstane i později bázlivý, plachý a nedůvěřivý. Dobrý chovatel vychovává štěňata doma. Kdo si přeje psa do rodiny, musí si zvláště všímat toho, zda štěně vyrůstalo v rodině s dětmi a je zvyklé na návštěvy. Tak je již odmalička navyklé na všední den života v rodině i se vším hlukem a naučí se například to, že není třeba se bát "bručícího" vysavače.
Důležitá rada: Vybírejte si štěně včas, navštěvujte jeho matku i mláďata častěji, abyste mohli pozorovat, jak se maličký vyvíjí.
Rodiče štěněte: Maminka má být přátelská a vyrovnaná. Můžete-li zjistit něco o otci, tím lépe.
Zda je štěně zdravé, zjistíte takto:
·         Má hustou a lesklou srst bez holých míst, strupů a parazitů.
·         Oči jsou jasné, nehnisají ani neslzejí.
·         Zadnice není zašpiněna výkaly.
·         Uši jsou čisté a bez strupů.
·         Tělo je souměrné, ani vyzáblé, ani příliš tlusté - úplně plné bříško po jídle je však u štěňat normální. Pro začátečníka je nejlepší vyrovnaný pes silné osobnosti, který není ani příliš bázlivý, ani příliš odvážný a prudký.


ZDROJ : Jáá!!!!!!!! PSala opisovala jsem to z knížky a dalo mi to prááci!!! Takže kopírovat s mím zdrojem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ivana ivana | 22. května 2011 v 13:51 | Reagovat

sice je to dobry ale okopirovany z odborne stanice :P 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama